Buxoro davlat texnika universitetida “Eko-raqamli kelajak” xalqaro konferensiyasi o‘tkazildi
Buxoro, 2025-yil 15-dekabr — Buxoro davlat texnika universitetida “Eko-raqamli kelajak: yashil innovatsiyalar, barqaror ta’lim va iqtisodiyot hamda turizm sinergiyasi” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyani barqaror rivojlanish va yashil energetika loyihalari bo‘yicha universitet maslahatchisi, EUROSOLAR Georgia va EUROSOLAR Uzbekistan ijrochi direktori George Kekelidze moderatsiya qildi.
Tadbirning asosiy maqsadi talabalar, tadqiqotchilar, tadbirkorlar va mutaxassislarni bir platformada birlashtirib, ekologik va raqamli yechimlarni integratsiya qilish bo‘yicha bilim va tajriba almashishdan iborat bo‘ldi.
Ishtirokchilar yashil innovatsiyalar, raqamli transformatsiya hamda barqaror ta’lim yo‘nalishlarida yangi tashabbuslar va istiqbollarni muhokama qildilar.
Konferensiyada universitetlar va ilmiy muassasalarning barqaror rivojlanish uchun innovatsion yechimlar yaratishga qodir yangi avlod mutaxassislarini tayyorlashdagi roli alohida ta’kidlandi.
Konferensiyada Buxoro davlat texnika universiteti rektori Sadoqat G‘afforovna Siddiqova hamda Malayziya malaka agentligi (MQA) bosh ijrochi direktori Dato’ Mohammad Shatar Sabran kabi nufuzli mehmonlar ishtirok etdi. Ularning qatnashuvi tadbirning xalqaro akademik ahamiyatini hamda barqaror ta’lim va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilganini namoyon etdi.
Konferensiya universitetlar, tadqiqotchilar va sanoat vakillari o‘rtasidagi hamkorlik barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyotga o‘tishni qo‘llab-quvvatlaydigan innovatsion yechimlarni yaratishda tobora muhim ahamiyat kasb etayotganini ko‘rsatdi.

Бухара, 15 декабря 2025 г. — В Бухарском государственном техническом университете состоялась международная конференция на тему «Эко-цифровое будущее: зелёные инновации, устойчивое образование и синергия экономики и туризма».
Модератором конференции выступил Георгий Кекелидзе, советник университета по проектам устойчивого развития и зелёной энергетики, исполнительный директор EUROSOLAR Georgia и EUROSOLAR Uzbekistan.
Главной целью мероприятия стало объединение студентов, исследователей, предпринимателей и специалистов для обмена знаниями, опытом и инновационными идеями в области интеграции экологических и цифровых решений.
Участники обсудили перспективы развития зелёных технологий, устойчивого образования и цифровой трансформации, а также возможности их применения для развития экономики и туризма.
Особое внимание было уделено роли университетов и научных учреждений в подготовке нового поколения специалистов, способных разрабатывать инновационные решения для устойчивого развития.
В конференции приняли участие почётные гости, в том числе ректор Бухарского государственного технического университета Садокат Гаффоровна Сиддикова и главный исполнительный директор Малазийского агентства квалификаций (MQA) Дато Мохаммад Шатар Сабран. Их участие подчеркнуло международную академическую значимость мероприятия, а также его направленность на укрепление сотрудничества в области устойчивого образования и инноваций.
Конференция подчеркнула растущую важность сотрудничества между университетами, исследователями и представителями бизнеса в разработке инновационных решений, способствующих устойчивому развитию и переходу к более «зелёной» экономике.