UIMF 2025 forumida energetik o‘tish uchun muhim minerallar muhokama qilindi
Toshkent, 2025-yil 28–29-oktyabr — Xalqaro tog‘-metallurgiya forumi UIMF 2025 doirasida “Texnologik inqilob metallari: kritik minerallar” mavzusida maxsus sessiya bo‘lib o‘tdi.
Sessiyani EUROSOLAR Georgia va EUROSOLAR Uzbekistan ijrochi direktori hamda Innovation Energy LLC direktori George Kekelidze moderatsiya qildi.
Litiy, noyob yer elementlari, mis kabi minerallar bugungi kunda qayta tiklanuvchi energetika, elektr transporti, energiya saqlash tizimlari va zamonaviy texnologiyalar uchun muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Panel muhokamasida Han Ilhan, Maksud Isakov, Victor Davydov, Bolat Sarsenov va İlhan Bettemir kabi sohaning yetakchi ekspertlari ishtirok etdi.
Sessiya davomida barqaror qazib olish, ekologik standartlar va xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, O‘zbekistonning mineral resurs salohiyati global texnologik ta’minot zanjirlarida muhim rol o‘ynashi ta’kidlandi.
Mutaxassislar ta'kidladilarki, davlat institutlari, ilmiy tashkilotlar va sanoat vakillari o'rtasidagi hamkorlik ekologik mas'uliyat va uzoq muddatli barqarorlikni ta'minlagan holda iqtisodiy foydani maksimal darajada oshirish uchun zaruriydir.

Критические минералы и энергетический переход обсудили на форуме UIMF 2025
Ташкент, 28–29 октября 2025 г. — В рамках Международного горно-металлургического форума UIMF 2025 состоялась специальная сессия «Металлы технологической революции: критические минералы», посвящённая стратегической роли сырьевых ресурсов в глобальном технологическом и энергетическом переходе.
Модератором сессии выступил Георгий Кекелидзе, исполнительный директор EUROSOLAR Georgia и EUROSOLAR Uzbekistan, а также директор Innovation Energy LLC.
Критические минералы — такие как литий, редкоземельные элементы и медь — являются ключевыми компонентами для развития возобновляемой энергетики, электротранспорта, систем хранения энергии и цифровой инфраструктуры.
В обсуждении приняли участие ведущие специалисты отрасли: Han Ilhan, советник председателя Uzbek Technological Metals Complex, Мaksud Исаков, директор Института минеральных ресурсов, Victor Davydov, сооснователь и директор по экологическому и устойчивому консалтингу ENSOR Management Consultants, Bolat Sarsenov, менеджер EY Kazakhstan Climate Change and Sustainability Services, и İlhan Bettemir, основатель лаборатории GEMAR Environmental Measurement and Analysis.
Особое внимание было уделено потенциалу минерально-сырьевой базы Узбекистана и роли страны в формирующихся глобальных цепочках поставок стратегических материалов.
Эксперты подчеркнули, что сотрудничество между государственными институтами, научными организациями и представителями отрасли необходимо для максимизации экономических выгод при обеспечении экологической ответственности и долгосрочной устойчивости.