Astana, 2026-yil 2-mart — Davlat tashkilotlari, ilmiy muassasalar, universitetlar va biznes vakillari Markaziy Osiyoda energetik o‘tish arxitekturasiga bag‘ishlangan xalqaro seminarda ishtirok etdi.
Tadbir Agora Energiewende tahliliy markazi, ECOJER assotsiatsiyasi hamda Astana xalqaro moliya markazining Carbon Platform tashabbusi bilan tashkil etildi.
Seminarda EUROSOLAR Georgia va EUROSOLAR Uzbekistan ijrochi direktori hamda Innovation Energy LLC direktori George Kekelidze ham qatnashib, mintaqaviy energetik hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan panel muhokamasida ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida Qozog‘iston, O‘zbekiston va Qirg‘iziston energetika tizimlarining modernizatsiyasi, uglerod chiqindilarini kamaytirish hamda qayta tiklanuvchi energetika ulushini oshirish bilan bog‘liq muammolar muhokama qilindi.
Mutaxassislar energetika tizimlarini rivojlantirish bo‘yicha strategik qarorlar qabul qilishda TIMES, PyPSA SPICE, PLEXOS va DIgSILENT PowerFactory kabi zamonaviy modellashtirish vositalarining ahamiyatini ta’kidladilar.
Seminarda, shuningdek, energiya tizimlarining moslashuvchanligi va barqarorligi, ayniqsa qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushi oshib borayotgan sharoitda, muhim masala sifatida ko‘rib chiqildi.
Mutaxassislar Markaziy Osiyo bo'ylab toza energetika tizimlariga silliq va iqtisodiy jihatdan samarali o'tishni ta'minlash uchun muvofiqlashtirilgan siyosat mexanizmlari, energiya tarmoqlarini modernizatsiya qilish va mintaqaviy hamkorlikning ahamiyatini ta'kidladilar.

Эксперты обсудили архитектуру энергетического перехода в Центральной Азии
Астана, 2 марта 2026 г. — Представители государственных структур, научных организаций, университетов и бизнеса приняли участие в международном семинаре, посвящённом архитектуре энергетического перехода в Центральной Азии.
Мероприятие было организовано аналитическим центром Agora Energiewende, ассоциацией ECOJER и Carbon Platform Международного финансового центра «Астана».
В работе семинара принял участие Георгий Кекелидзе, исполнительный директор EUROSOLAR Georgia и EUROSOLAR Uzbekistan и директор Innovation Energy LLC, который выступил в рамках панельной дискуссии, посвящённой региональному сотрудничеству в сфере энергетического перехода.
В ходе встречи обсуждались ключевые вызовы для энергетических систем Казахстана, Узбекистана и Кыргызстана, связанные с модернизацией инфраструктуры и снижением выбросов углерода.
Особое внимание было уделено использованию современных инструментов моделирования энергетических систем, включая TIMES, PyPSA SPICE, PLEXOS и DIgSILENT PowerFactory, которые позволяют анализировать различные сценарии развития энергетики и принимать стратегические решения.
Также участники обсудили вопросы гибкости и устойчивости энергосистем, особенно в условиях увеличения доли возобновляемых источников энергии.
Эксперты подчеркнули важность скоординированных политических механизмов, модернизации энергосетей и регионального сотрудничества для обеспечения плавного и экономически эффективного перехода к более чистым энергетическим системам в Центральной Азии.