EUROSOLAR Uzbekistan va Innovation Energy O‘zbekiston bo‘ylab sanoat jarayonlariga qayta tiklanuvchi energiyani integratsiya qilishga qaratilgan uzoq muddatli tashabbusga yetakchilik qilmoqda. Ushbu dastur tijorat va ishlab chiqarish korxonalariga quyosh energiyasiga asoslangan, kengaytiriladigan yechimlar orqali energiya xarajatlarini kamaytirish, chiqindilarni qisqartirish va energiya xavfsizligini oshirishga yordam berishni maqsad qiladi.
Ushbu tashabbus xalqaro muhandislik tajribasi va mahalliy hamkorlikni birlashtirib, moliyalashtirish, avtomatlashtirish va monitoring integratsiyasi bilan qo‘llab-quvvatlangan, tom usti tizimlaridan tortib yirik quyosh elektr maydonlarigacha bo‘lgan moslashtirilgan yechimlarni taklif etadi.
Asosiy loyiha:
- 1 MVt Quyosh Elektr Stansiyasi – Buxoro viloyati (2024)
Xalqaro sanoat mijozimiz uchun atigi to‘rt oyda yakunlangan muhim loyiha.- 2 gektar maydonni egallagan bo‘lib, korxonaning kunduzgi energiya ehtiyojining 30 foizidan ortig‘ini ta’minlaydi
- DAS Solar’ning ilg‘or quyosh modullari, HopeWind invertorlari, Eset quyosh trekerlari va PcVue sanoat avtomatlashtirish tizimlarini o‘z ichiga oladi
Ushbu loyiha muvaffaqiyatli amalga oshirilgani O‘zbekistonda sanoatni dekarbonizatsiya qilish bo‘yicha shunga o‘xshash tashabbuslarga poydevor yaratadi. Mazkur tashabbus orqali EUROSOLAR mamlakatning asosiy iqtisodiy sohalarida quyosh energiyasidan foydalanishni targ‘ib qilish va O‘zbekistonning 2030-yilgacha bo‘lgan yashil iqtisodiyot maqsadlarini qo‘llab-quvvatlashni maqsad qilgan.

Решения в области возобновляемой энергетики для промышленности
EUROSOLAR Uzbekistan и Innovation Energy возглавляют долгосрочную инициативу, направленную на интеграцию возобновляемой энергетики в промышленные процессы по всей территории Узбекистана. Цель программы — помочь коммерческим и производственным предприятиям снизить расходы на электроэнергию, сократить выбросы и повысить энергетическую безопасность за счёт внедрения масштабируемых солнечных энергетических решений.
Инициатива сочетает международный инженерный опыт с локальными партнёрствами для предоставления индивидуальных решений — от крышных систем до солнечных станций промышленного масштаба — с поддержкой в виде финансирования, автоматизации и интеграции систем мониторинга.
Флагманский проект:
• Солнечная электростанция 1 МВт – Бухарская область (2024)
Знаковый проект для международного промышленного клиента, завершённый всего за четыре месяца.
• Занимает 2 гектара и обеспечивает более 30% дневного энергопотребления объекта
• Интегрирует передовые солнечные модули (DAS Solar), инверторы (HopeWind), системы слежения за солнцем (Eset) и промышленную автоматизацию (PcVue)
Успешная реализация этого проекта задаёт прецедент для аналогичных инициатив по декарбонизации промышленности в Узбекистане. Через эту инициативу EUROSOLAR стремится продвигать внедрение солнечной энергии в ключевые сектора экономики страны и поддерживать цели Узбекистана в области зелёной экономики на период до 2030 года.