Uzbekistan Energy Forum 2023 doirasida Innovation Energy direktori va Yevropa Qayta Tiklanuvchi Energiya Assotsiatsiyasi – EUROSOLAR vakili George Kekelidze O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya va energiya samaradorligini ilgari surishga bag‘ishlangan uchta ekspert panel sessiyasining moderatori sifatida muhim rol o‘ynadi.
Muhokamalarda muhim milliy ustuvor yo‘nalishlar ko‘rib chiqildi, jumladan, yashil energiyani mavjud energiya tizimiga integratsiya qilish, vodorod strategiyalarini ishlab chiqish, elektr infratuzilmasini markazlashtirishdan chiqarish hamda elektr bozorlarini liberallashtirish masalalari. Tadbirda davlat idoralari, xalqaro tashkilotlar va soha yetakchilarining yuqori lavozimli vakillari ishtirok etdi.
Sessiyalarning asosiy natijalaridan biri toza energiya texnologiyalarini amaliy va innovatsion yondashuvlar asosida joriy etishga sodiq bo‘lgan mutaxassislar va qaror qabul qiluvchilardan iborat ishchi guruhlarning shakllantirilishi bo‘ldi. Ushbu guruhlar forumdan keyin ham o‘z faoliyatini davom ettirib, pilot loyihalarni ishlab chiqadi, texnik tajriba almashadi va O‘zbekistonning barqarorlik maqsadlariga mos siyosatni qo‘llab-quvvatlaydi.
Ushbu yuqori darajadagi ishtirok Innovation Energy kompaniyasining mazmunli muloqot va tarmoqlararo hamkorlikni rivojlantirishga bo‘lgan sodiqligini aks ettiradi. Ushbu strategik platformalarni shakllantirishda ishtirok etish orqali kompaniya O‘zbekistonning qayta tiklanuvchi energiyaga o‘tishini yetakchilik, muvofiqlashtirish va bilim almashuvi orqali qo‘llab-quvvatlashdagi o‘z rolini mustahkamlamoqda.

В рамках Uzbekistan Energy Forum 2023 Джордж Кекелидзе, директор компании Innovation Energy и представитель Европейской ассоциации по возобновляемой энергетике – EUROSOLAR, сыграл ключевую роль, выступив модератором трёх экспертных панельных сессий, посвящённых продвижению возобновляемой энергетики и энергоэффективности в Узбекистане.
Обсуждения затронули ключевые национальные приоритеты, включая интеграцию зелёной энергетики в существующую энергетическую систему, разработку водородных стратегий, децентрализацию энергетической инфраструктуры и либерализацию рынков электроэнергии. В дискуссиях приняли участие высокопоставленные представители государственных структур, международных организаций и лидеры отрасли.
Одним из основных результатов сессий стало создание рабочих групп, состоящих из специалистов и лиц, принимающих решения, которые нацелены на реализацию практических, основанных на технологиях подходов к внедрению чистой энергии. Эти группы продолжат свою работу и после форума, занимаясь разработкой пилотных проектов, обменом технической экспертизой и поддержкой политики, соответствующей целям устойчивого развития Узбекистана.
Это участие на высоком уровне отражает стремление компании Innovation Energy способствовать содержательному диалогу и межсекторному сотрудничеству. Внося вклад в формирование этих стратегических платформ, компания укрепляет свою роль в поддержке перехода Узбекистана к возобновляемым источникам энергии посредством лидерства, координации и обмена знаниями.