Toshkent, 2025-yil may — EUROSOLAR Uzbekistan, Innovation Energy bilan hamkorlikda, O‘zbekiston Energetika Haftaligi 2025 tadbirida ishtirok etdi va mamlakatning qayta tiklanuvchi energiya kun tartibini shakllantirishda faol rolini davom ettirdi. Mintaqaning energetika sohasi uchun muhim yillik tadbirlardan biri bo‘lgan bu forum va ko‘rgazma xalqaro ishtirokchilarni, texnologiya yetkazib beruvchilarni va siyosatchilarni O‘zbekistonning barqaror energetikaga o‘tishini tezlashtirish uchun birlashtirdi.
Power Uzbekistan 2025 ko‘rgazmasida EUROSOLAR Uzbekistan va Innovation Energy o‘zaro hamkorlikdagi tashabbuslarini hamda xalqaro hamkor kompaniyalarning ilg‘or texnologiyalarini taqdim etdilar. Ularning umumiy stendida DAS Solar, Eset, PcVue va eclareon GmbH kabi kompaniyalar tomonidan taklif etilgan yechimlar namoyish etildi — ular quyosh energiyasi ishlab chiqarish, avtomatlashtirish, sanoat samaradorligi, konsalting va energiya boshqaruvi kabi asosiy yo‘nalishlarni qamrab oldi. Ko‘rgazma texnik almashinuv va biznes rivojlanishi uchun muhim maydonga aylandi hamda davlat muassasalari, sanoat mijozlari va potensial investorlar tomonidan katta qiziqish uyg‘otdi.
Forumning biznes dasturida EUROSOLAR Uzbekistan bosh direktori George Kekelidze “Energetika sohasida inson kapitalini rejalashtirish” mavzusidagi panel muhokamasida spiker sifatida ishtirok etdi. Uning chiqishida O‘zbekiston energetika sohasining kelajakdagi kadrlarini qo‘llab-quvvatlashda salohiyatni rivojlantirish, xalqaro hamkorlik va kasb-hunar ta’limining ahamiyati alohida ta’kidlandi.
Tadbir davomida EUROSOLAR “Energetikadagi innovatsion korxonalar assotsiatsiyasi – EnergoInnovatsiya” bilan o‘zaro anglashuv memorandumi (MoU) imzoladi. Assotsiatsiya prezidenti Mixail Smirnov tomonidan vakillik qilindi. Ushbu kelishuv qayta tiklanuvchi texnologiyalarni rivojlantirish, qo‘shma tashabbuslar va toza energiya innovatsiyalari bo‘yicha ekspertlar muloqotini o‘z ichiga olgan hamkorlikni nazarda tutadi.
O‘zbekiston Energetika Haftaligida ketma-ket uchinchi bor ishtirok etar ekan, EUROSOLAR Uzbekistan va Innovation Energy global tajribani mahalliy rivojlanish bilan bog‘lashda strategik rol o‘ynashni davom ettirmoqda. Tashkilot hamkorlik, ta’lim va amaliy loyihalar orqali qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirishga sodiq qolmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi energetika vaziri Mirzamahmudov Jurabek Tursunpulatovich Innovation Energy, EUROSOLAR Uzbekistan va Buxoro davlat texnika universitetining qo‘shma dasturi bilan tanishmoqda.

Ташкент, май 2025 — EUROSOLAR Узбекистан в сотрудничестве с Innovation Energy принял участие в Энергетической неделе Узбекистана 2025, продолжая активно формировать повестку в области возобновляемой энергетики страны. Как одно из ключевых ежегодных мероприятий энергетического сектора региона, форум и выставка объединили международных участников, поставщиков технологий и представителей власти с целью ускорения перехода Узбекистана к устойчивой энергетике.
На выставке Power Uzbekistan 2025 EUROSOLAR Узбекистан и Innovation Energy представили свои совместные инициативы наряду с передовыми технологиями международных партнерских компаний. На общем стенде были представлены решения от DAS Solar, Eset, PcVue и eclareon GmbH — охватывающие ключевые направления, такие как выработка солнечной энергии, автоматизация, промышленная эффективность, консалтинг и управление энергией. Выставка стала центром технического обмена и развития бизнеса, привлекшим большой интерес со стороны государственных учреждений, промышленных клиентов и потенциальных инвесторов.
В деловой программе форума генеральный директор EUROSOLAR Узбекистан Георгий Кекелидзе выступил спикером на панельной дискуссии «Планирование человеческого капитала в энергетическом секторе». В своём выступлении он подчеркнул важность развития профессиональных компетенций, международного сотрудничества и профессионального обучения для поддержки будущего кадрового потенциала энергетики Узбекистана.
В рамках мероприятия EUROSOLAR также подписал меморандум о взаимопонимании (MoU) с Ассоциацией инновационных предприятий в энергетике – ЭнергоИнновация, которую представлял президент Михаил Смирнов. Соглашение предусматривает сотрудничество в области развития возобновляемых технологий, реализацию совместных инициатив и экспертный диалог по вопросам инноваций в сфере чистой энергетики.
Участвуя в Энергетической неделе Узбекистана уже третий год подряд, EUROSOLAR Узбекистан — совместно с Innovation Energy — продолжает играть стратегическую роль в объединении международного опыта с локальным развитием. Организация по-прежнему привержена продвижению возобновляемой энергетики через партнёрства, образование и практическое внедрение.
Мирзамахмудов Журабек Турсунпулатович, Министр энергетики Республики Узбекистан, знакомится с совместной программой работы Innovation Energy, EUROSOLAR Uzbekistan и Бухарского государственного технического университета.